Kenny Gould followed one of the USDA's food plans for a month. Itcuthis normal grocery budget almost in halffrom $80 to $42. He shopped at a different store each week: his local chain, Trader Joe's, Whole Foods, and a food co-op. He was able to buyplenty of healthy food and still save money.Who used to spend $80+ per week on groceries' This guy. I'm a single white millennial male and I spent $80 per week on groceries because I could. I thought everyone did. Well, not everyone. But enough people that I didn't have to think about my behavior as an aberration.Then I attended an event at a local bar called The Livermore. On this particular evening, oral historian Clara Gamalski had invited the community to see the findings of a three-month experiment called "Free Snacks: A Survey of Pittsburgh," during which she'd interviewed city residents about their food preferences: Oscar Mayer bologna or Citterio mortadella' Cheetos or Pirate's Booty' She presented her findings during the event and set up a station inside the bar to conduct additional interviews. While waiting my turn, I met a man named Jeff.Jeff was an educator with two degrees. But for the past six years he'd only been able to find part-time teaching work."I'm on a tight food budget," he said. "Today I spent $2."The dude was like 6'4". Thick."How are you surviving on $2'" I asked."Three-for-$1 cheese curls at the corner store," he said, "and two-for-$1 candy bars at CVS."I was floored. And Jeff's predicament got me thinking really hard about food budgets, so I started researching.According to a report by the Pittsburg Post-Gazette, almost half of the citys population lives in a food desert. The term has a technical definition which basically means that the residents of a certain area don't have easy access to a grocery store. The USDA also reports that 42.2 million people lived in households with no access to nutritious, affordable food in 2015.In order to help people stay on track with their food spending, the USDA releases four monthly budgets called food plans, each designed to provide a nutritious diet at a different cost.Strapped for cash' Go with the Thrifty plan. If you have a little more disposable income, you can try the Low Cost plan, and then the Moderate. For the most expensive plan, try the Liberal.The plans vary by sex and age, with a Thrifty millennial male (that's me!) getting $42.60 to spend per week, or about $6.13 per day. In other words, that's the low end of what I should be spending on food. For the high-end Liberal plan, I'd get $75.10, or $10.73 per day.Could Ian $80-plus-per-week spender eat like a Thrifty millennial male' Is that budget even tenable at most grocery stores' To find out, I spent a month shopping at a different grocery store every week: my local grocery chain, Trader Joe's, Whole Foods, and a natural foods co-op.Each week, I bought the same simple baseline meal of chicken and shells. After that, I spent whatever I had left on the groceries that I needed to sustain myself for the week. No eating out unless it fit into my $42.60 (spoiler: it never did). And no accepting free meals or snacks.I was worried: I teach yoga and typically run a few miles every day. I always shoot for the USDA five servings of fruits and vegetables. The rest of my diet generally consists of yogurt, eggs, and lean meats. Could I sustain myself on a little more than half my normal budget'No matter the answer, I felt that the experiment would have strong repercussions. If it was possible to eat on the USDA Thrifty Plan, it'd mean that overspenders and under-spenders alike would have a more sustainable path toward a nutritionally dense future.And if it wasn't' Then our country needed a serious wake-up call about the affordability and accessibility of food.SEE ALSO:Tips that pay off: 5 August goals to make you richer by SeptemberThe local grocery chain: the week that I surprised myselfDuring my first week, I spent $37.72 at Giant Eagle a full $5.18 less than the USDA recommends for the Thrifty Plan and bought the ingredients for my chicken and shells meal, plus mushrooms, peppers, and onions for omelets every morning and turkey sandwiches for lunch. Can you spend the same amount and eat organically and locally' Probably not.But that's because many local grocery stores don't often carry organic goods or stuff from small regional farms. My local chain also has a spinoff brand, Giant Eagle Market District, a different store that does carry more local and organic products. The prices are higher than at the regular Giant Eagle, but then again, when I made a concerted effort to keep down my grocery costs, I found myself with an extra $5.18. It's almost an extra day's worth of food on the Thrifty Plan two days for Jeff.Chicken and shells total cost:$12.23 Weekly total:$37.72Trader Joe's: the week that heaven sentI'll be honest. Walking out of my local grocery store with all my food felt good, but walking out of Trader Joe's with the food I bought almost felt criminal. I drove home rubbing my hands together and cackling like Gargamel the Evil Wizard, convinced that I had just pulled a heist. While Trader Joe's stocks no shortage of reasonably priced pre-packaged indulgences, I stuck to my health-conscious diet of fruits, vegetables, eggs, and lean meats. For $39.68 I bought more than enough for the week.While this probably isn't news to anyone, it was shocking to see exactly how much I could get for $39.68. Before this experiment, I never laid it all out on a table. At Trader Joe's I got enough food to last two weeks, and good food too: I'm talking organic produce, cage-free eggs, protein bars, and semi-dried green figs. Even a round of goat cheese.Driving past McDonald's on the way to the store, I saw that even a Big Mac and fries costs $5.69. So either I'm getting slowly poisoned and the joke is on me or Trader Joe's is a godsend for Thrifty, health-conscious shoppers.Chicken and shells total cost:$13.34Weekly total:$39.68Whole Foods: the week that things looked diceyIt was only after hitting Whole Foods during week three that I got a little scared that I might not have enough food for the week. I did, but barely: no snacks, no indulgences, no mercy. Let's break it down.Each day, I got approximately a kale leaf, a slice and a half of cheddar cheese, a slice of turkey (only when I got home did I realize that I'd forgotten bread), half a banana, two eggs, and a bowl of chicken and shells for dinner. Hardly enough to sustain an active lifestyle.Whole Foods thrives by maintaining a monopoly on "healthy." The marketing convinces health-conscious shoppers like myself that local grocery chains and Trader Joe's offer inferior products. But do they' As I've already seen, Trader Joe's offers organic produce for less. So does Giant Eagle and Giant Eagle Market District. So why did I risk my life trying to grab the last carton of eggs from the sharp clutches of an angry soccer mom'Unless Whole Foods can convince me of an alternative value proposition, it doesn't make sense for a person on a low budget to shop there. Yes, it offers specialty items like Madcasse direct-trade chocolate and Sambazon smoothie packs (the key ingredient in your Instagram account's favorite acai bowl), but these tasty luxuries easily slip out of reach when considering a stringent financial plan.Chicken and shells total cost:$19.34Weekly total:$39.35See the rest of the story at Business Insider
Click here to read full news..